ARCIDIECÉZNÍ SETKÁNÍ MLÁDEŽE PŘEROV

Vy, jako mladí křesťané, jste ti, kteří budou vytvářet budoucnost církve. Proto již sv. Jan Pavel II. vyzýval, aby se mladí scházeli na setkáních, kde se navzájem mohou utvrzovat ve víře a navazovat nová pevná přátelství. I papež František v Krakově mladé vyzíval k aktivnímu zapojení do společenství církve. Také k tomu slouží setkání mládeže naši arcidiecéze. To poslední se uskutečnilo před dvěma roky ve Zlíně. Letošní ročník je oslavou 34. světového dne mládeže a bude ho hostit Přerov.

Motto setkání: ''Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova'' (Lk 1, 38)

Setkání již začínalo v pátek předprogramem, který se konal na základní škole U Tenisu. V tělocvičně místní školy proběhla nejdříve mše svatá, kde všechny účastníky přivítal otec Petr Bulvas, který je biskupským delegátem pro mládež a pracuje na centru pro mládež v Olomouci, která měla toto setkání na starosti. Po mši svaté zde byla chválová skupina z Valašských Klobouk ProjektON, kteří v tělocvičně vytvořili nádhernou atmosféru nejen svými písněmi, ale písněmi jiných chválových skupin. Písně byly proloženy i promluvou, kterou měli na starost právě kluci ze skupiny a následně si mohl každý na papír sepsat své lži, které si namlouvá nebo které slyší od druhých a nechat je roztrhat, protože jim nemáme věřit, protože jsou nám podsouvány od zlého a ne od Ježíše. Tento chválový večer byl zakončený adorací a poté jsme se již mohli vydat ke spánku.

V sobotu již byla na programu hlavní část, kdy se v přerovské tenisové hale setkala asi tisícovka mladých z celé arcidiecéze a mohli jsme tak spolu s našimi biskupy a kněžími vytvořit nádherné společenství. Na začátku nás čekal úvodní blok, ve kterém proběhlo i představení jednotlivých děkanátů a jejich zástupců. Následovala katecheze otce arcibiskupa Jana, který mluvil na téma tohoto setkání, což byla věta, kterou odpovídala Panna Maria andělovi, který se jí zjevil: ''Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova.'' V dopoledním bloku ještě po katechezi následoval rozhovor s dvěma lidmi, kteří pracují v komunitě Cenacolo, která se stará o ztracené, zoufalé, beznadějné mladé lidi hledající svoji životní cestu, o lidi kteří se snaží najít radost a smysl života. Poté jsme se všichni společně pomodlili modlitbu Anděl Páně a mohli jsme se posilnit svačinami či obědy.

Odpoledne začínalo různými workshopy, který si každý mohl zvolit, ale na jednotlivé workshopy byly omezené kapacity, díky tomu že se konali ve školních třídách, takže se ne všichni dostali, kam chtěli. Některé workshopy byly formou přednášky, některé zase svědectví, a ve sportovní hale pak bylo divadelní představení. Já osobně jsem byl na svědectví řádové sestřičky, která dříve bývala prostitutkou a brala drogy. Bylo to velmi silné svědectví a říkám si, jak silná musela být, když si tímhle vším, co jí potkalo, prošla. Po skončení workshopů, které trvali hodinu a půl se všichni přesunuli do sportovní haly, kde se konala mše svatá, kterou bylo toto setkání ukončeno. Po mši svaté bylo pro nás připraveno malé překvapení. Každý kdo byl na tomto setkání si mohl odnést přívěšek ve tvaru holubice.

Vojta Dostal

Na setkání byli oficiální fotografové, které celé setkání fotili a jejich fotky jsou k dispozici na stránkách Člověk a víra. Na setkání byla přítomna i Kabelová televize Přerov, která ze setkání udělala krátkou reportáž.

• odkaz na fotografie z pátečního předprogramu zde (ČaV)
  • odkaz na fotografie z sobotního hlavního programu zde (ČaV)
  • odkaz na fotografie zde (ADCM)
  • odkaz na reportáž zde